دانلود آزمون مشاهده مستقیم مهارت های عملی (DOPS) در ارزیابی مهارت های بالینی دانشجویان مامایی

هدف: ارزیابی مهارت های بالینی دانشجویان مامایی

تعداد سوال: ۳۶

تعداد بعد: ۴

شیوه نمره گذاری و تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۳۴۰۰ تومان

در ارزیابی آموزشی، عملکرد یک واحد آموزشی به منظور شناخت، درک و همچنین هدایت فعالیت ها برای ارتقای بهره وری و کیفیت آموزش مورد مطالعه قرار می گیرد. هر چند ارزشیابی، باعث افزایش انگیزه در دانشجویان می شود، اما زمان انجام آن نیز مهم است. ارزشیابی مهارت های بالینی، بیش از نیمی از حجم کل ارزیابی دانشجویان رشته های علوم پزشکی از جمله مامایی را تشکیل می دهد و برای اطمینان از کسب صلاحیت این دانشجویان، گذر از این فرآیند ضروری است. در ارزشیابی بالینی، باید نحوه ی مواجهه دانشجو با بیمار و تسلط وی بر مهارت های مورد نظر، مورد ارزیابی قرار گیرد. یادگیری این مهارت ها، برای حفظ جان بیمار و ارتقای سلامت جامعه ضروری است.

از آنجا که مامایی یک حرفه ی عملی است، بنابراین ارزیابی بالینی به شکل مشاهده ی مستقیم، در موقعیت های عملی و واقعی، اطمینان آزمونگرها را از توانایی دانشجو در رویارویی و پیش بینی تغییرات و وقایع بالینی در شرایط خاص بیمار فراهم کرده و به تعیین توانمندی وی کمک می کند. لذا ارزیابی به شیوه ی آزمون مشاهده ی مستقیم مهارت های عملی ضروری به نظر می رسد. Dops یکی از روش های نوین آموزش بالینی و نیز روش مناسبی برای فراهم کردن فرصتی جهت ارائه ی بازخوردهای سازنده و توجه و تمرکز دانشجو به نکاتی که برای انجام مهارت مورد نظر لازم است، می باشد.

Dops، برای ارزیابی مهارت های عملی (پروسیجرها) و دادن بازخورد طراحی شده است، این روش مستلزم مشاهده ی مستقیم فراگیر در حین انجام یک پروسیجر در محیط واقعی است، با این روش، می توان مهارت عملی فراگیر را به صورت عینی و ساختار یافته ای مورد ارزیابی قرار داد.

اشتراک گزاری این مطلب

مطالب مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.فیلد های اجباری *